Charakterystyka
To jeden z rodzajów roślin najczęściej uprawianych w ogrodach. Nie ma potrzeby, aby rokrocznie odnawiać wszystkie nasadzenia. Żywotność bylin zależy od konkretnego gatunku rośliny: są takie, które przetrwają tylko dwa sezony, ale i takie, które wzrastają przez wiele lat. Aby zachować jednak piękno bylin, należy je starannie i systematycznie pielęgnować. Zadaniem ogrodnika przy tego typu roślinach jest przede wszystkim odmłodzenie nasadzeń i poprawienie formy roślin.
Sadzenie
Byliny należy zasadzić w odpowiednim miejscu. Podłoże, które najlepiej do nich pasuje to gleba gliniasta o cechach piaszczysto- próchniczych. Sadzi się je w dość sporym dole wykopanym na głębokość zakupionej doniczki. Byliny zasypujemy ziemią, ubijamy i podlewamy. Większość z nich jest bardzo światłolubna, dlatego powinna znajdować się w dobrze nasłonecznionych częściach ogrodu. Wiele bylin nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, co też trzeba wziąć pod uwagę. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który rozpozna gatunek byliny, poda warunki, które temu gatunkowi służą i prawidłowo rozplanuje go w ogrodzie. Nasza firma specjalizuje się w projektowaniu ogrodów, zachęcamy więc do zapoznania się z galerią realizacji na stronie. Niekwestionowaną zaletą tego typu rośliny jest to, że potrafi przetrwać okres zimowy. Tylko niewielka część z nich potrzebuje dodatkowego okrycia na tę porę roku.
Pielęgnacja
Pielęgnacja ogrodu z roślinami tego typu polega głównie na wyrywaniu chwastów, które skutecznie hamują ich wzrost. Szczególnie należy o to zadbać wiosną i latem. Byliny podlewa się raczej rzadko, ale jednak obficie. Każde rośliny wieloletnie warto także wspomagać przez nawożenie, które powinno się wykonywać wczesną wiosną i w połowie lata.