Dbałość o stan środowiska jest dziś jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata i dominującym trendem wśród miast. Zielona przestrzeń miejska, czyste powietrze, odpowiedzialna gospodarka odpadami oraz niskoemisyjny transport miejski decydują o postrzeganiu miasta jako miejsca przyjaznego do życia. Jak to wygląda w Polskich miastach? Czy zrównoważony rozwój miast i kwestie ochrony środowiska są istotne dla ich mieszkańców?
Rozkwit zielonej przestrzeni
Po całych dekadach spychania na margines dyskusji na temat tworzenia przyjaznej przestrzeni miejskiej, w ciągu ostatnich lat na rodzimym podwórku zaobserwować można prawdziwy rozkwit zielonej przestrzeni. Zrewitalizowane tereny zielone w Polsce możemy długo wyliczać, w tym m.in. Nabrzeże rzeki Oławy we Wrocławiu, Ogrody Dolne Zamku Królewskiego w Warszawie, Park im. Mieczysława Dukieta w Krynicy Zdrój, Parki Kieszonkowe w Krakowie czy Park Poniatowskiego w Łodzi. Konsekwencją utrzymującego się trendu zielonej przestrzeni w miastach jest coraz większa urbanizacja, która powoduje szerszy stopień uszczelnienia powierzchni, w wyniku której jest coraz mniejszy przepływ powietrza, a to zdecydowanie staje się dużym wyzwaniem dla ośrodków miejskich. Miasta, które są świadome roli zieleni w swojej strukturze, sukcesywnie realizują działania związane z rewitalizacją terenów zdegradowanych i poprzemysłowych.
Tereny zieleni rekreacja, wypoczynek i ekologia
Niewątpliwie tereny zieleni są bardzo istotne, szczególnie w dużych aglomeracjach. Jak wynika z prognoz ONZ w 2025 roku 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w dużych zurbanizowanych ośrodkach miejskich, a 80% w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. W związku z tym wśród betonu, wielkich drapaczy chmur oraz ulic domów musi znajdować się miejsce, w którym możemy trochę odetchnąć. Tereny zieleni w większości kojarzą się z rekreacją i wypoczynkiem oraz ekologią. I słusznie, ponieważ to jest ich podstawowa rola. Dlatego estetyka i urozmaicenie, które wprowadzają do miast są niezbędne do tego, by wśród szkła, betonu i asfaltu żyło nam się lepiej. Niewątpliwie drzewa i niższa roślinność oczyszczają powietrze z pyłów i innych zanieczyszczeń. Oprócz tego ochładzają otoczenie, przechwytują wodę, pochłaniają dwutlenek węgla. Dobrym przykładem zielonego miasta jest Wrocław, w którym firma Park – M ze Starego Sącza zrealizowała już sporo projektów rewaloryzacji zieleni oraz zagospodarowania przestrzeni miejskiej gdzie podstawową funkcją jest rekreacja i wypoczynek wśród zieleni w tym m.in. Bulwar Xawerego Dunikowskiegio, Park przy Politechnice Wrocławskiej, czy zagospodarowanie nabrzeży rzeki Oławy, które jest teraz nie tylko nowym miejscem spotkań, ale też stało się alternatywą, dla osób które przemieszczają się po Wrocławiu rowerem. Dlatego wzdłuż rzeki powstały oświetlone ciągi spacerowo-rowerowe, miejsca rekreacji, place zabaw, pomosty kajakowe, tor rolkowy, plaża oraz tarasy i punkty widokowe.
Projektowanie i realizacja inwestycji
Jak wygląda realizacja tak dużych projektów od kuchni? W realizacji tego typu projektów, najważniejsze jest odpowiednie planowanie, a następnie rozłożenie tego na logiczne etapy. Od etapu analizy potrzeb klienta poprzez realizację robót, a finalnie utrzymanie obiektu. Tutaj ważna jest odpowiednia synergia pomiędzy inwestorem, projektantem a wykonawcą. W doborze wykonawcy ważne jest przede wszystkim doświadczenie, fachowa wiedza, dobry sprzęt i wykwalifikowana kadra. Bez tych wszystkich elementów nie stworzymy estetycznych i funkcjonalnych zielonych miast. Dlatego nie tylko zieleń, ale i zagospodarowanie przestrzeni jest istotne abyśmy żyli w zdrowszym, bardziej przyjaznym i zrównoważonym środowisku. W projektowaniu zielonej przestrzeni miejskiej niezwykle kluczowe jest, aby zachować harmonię oraz funkcjonalność nie tylko w zależności od wizji architektonicznych, ale przede wszystkim musi ona być spójna z miejscem, w którym realizacja jest wykonywana, musi oddawać ona charakter miejsca. I chyba najważniejsze jest to, aby zielona przestrzeń realizowała wiele funkcji, mi.in tych ekologicznych, estetycznych oraz rekreacyjno – wypoczynkowych.
Historia, kultura oraz zachowanie tradycji w zieleni miejskiej
Względy ekologiczne oraz rekreacyjne są bardzo istotne, ale są jeszcze inne powody, dla których miasta stają się coraz bardziej zielone. To również historia, kultura oraz zachowanie tradycji. Doskonałym przykładem jest zakończona w tym roku realizacja Park – M rewaloryzacji Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie, których otwarcie miało miejsce w maju br. roku. Zakończenie tej realizacji było jednocześnie zwieńczeniem prac przy odbudowie zamkowego kompleksu zniszczonego podczas bombardowania 17 września 1939 roku. W tym samym roku firma Park – M zakończyła również rewaloryzację Parku im. Mieczysława Dukieta w Krynicy Zdrój. W ramach inwestycji zmieniły się m.in. elementy małej architektury oraz wyposażenie parku. Fontanny zyskały nowoczesną formę, a przestrzeń parkową uzupełniono o nowe elementy, takie jak schody z siedziskami oraz leżakami. Zmodernizowano również oświetlenie parkowe, a nowa aranżacja zieleni odmieniła istniejące już wnętrza parkowe
Szczegóły na stronie: www.park-m.pl