Jak prawidłowo przycinać drzewa w ogrodzie?
Pielęgnacja drzew polegająca na przycinaniu jest jednym z najważniejszych zabiegów. Formowanie młodych drzew poprzez odpowiednie cięcie zazwyczaj rozpoczyna się jeszcze w szkółce. Wyróżniamy różne rodzaje cięć w zależności od wieku i stanu zdrowotnego drzewa:
- kształtowanie pnia
- usuwanie krzyżujących się, martwych, połamanych gałęzi
- prześwietlanie korony
- poprawa statyki drzewa dla bezpieczeństwa i lepszego wyglądu
Zabieg przycinania przeprowadza się na młodych drzewach, które lepiej go znoszą, a powstałe rany zrastają się szybciej. Cięcia należy wykonywać prawidłowo, w innym przypadku możemy bardziej zaszkodzić drzewom, niż pomóc. Przykładowo, usunięcie zbyt dużej części rośliny może ją osłabić. Zbytnie prześwietlenie korony wpłynie na zmniejszenie systemu korzeniowego oraz ogólną stabilność drzewa. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo wykonać zabieg przycinania, warto skonsultować się ze specjalistą, czyli arborystą.
Kiedy przycinać drzewa?
Zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane co kilka lat. W przypadku starych drzew należy ograniczyć się do usunięcia chorych gałęzi.
Najlepszą porą na zabieg przycinania jest lato, chociaż można przeprowadzać je również w innych terminach, mając na uwadze ogólną kondycję drzewa. Martwe gałęzie usuwamy przez cały rok. Ran powstałych w wyniku zabiegów nie należy niczym smarować, ponieważ muszą zasklepić się same w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych. Pielęgnację drzew, w tym również cięcie, należy wykonywać uprzednio zapoznając się dokładnie ze specyfiką gatunkową rośliny.