Tuja szmaragd jest bardzo dostojna. Wyróżnia się pięknym igliwiem, charakterystycznym szmaragdowym kolorem i stożkowym kształtem. Rośnie bardzo szybko, dlatego w wieku dziesięciu lat może osiągnąć nawet 2-2,5 m wysokości. Przetrwa w ogrodzie nawet zimę. Najczęściej tworzy się z niej żywopłoty i szpalery.
Jak sadzić tuję szmaragdową?
Tuja szmaragd dostępna jest w sklepach w wersji kopanej z ziemi lub jako sadzonka. W pierwszym przypadku należy wybierać okazy wyróżniające się największą i najbardziej rozbudowaną bryłą korzeniową. Jeśli dolna część rośliny będzie niewielka, istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie zagęści się na tyle dobrze, by odgrywać rolę żywopłotu. Sadzonki natomiast wybierane są z pojemników lub wraz z bryłą korzeniową. Zwykle są znacznie tańsze i łatwiejsze w uprawie niż wersja kopana z ziemi.
Tuja szmaragdowa powinna być posadzona na specjalnym podłożu do iglaków lub kwaśnym torfie. Jeżeli planujemy stworzyć żywopłot, powinniśmy poszczególne sadzonki umieścić w odległości 60-70 cm od siebie i ok. 50 cm od ogrodzenia. Po posadzeniu roślin należy wyściółkować ziemię wokół nich korą sosnową, która wpłynie pozytywnie na strukturę gleby i ją odpowiednio zakwasi.
Jak pielęgnować tuję szmaragdową?
Tuja szmaragd lubi wilgotną glebę. Należy podlewać nie tylko bezpośrednio samą roślinę, ale teren wokół niej. Podlewanie najlepiej zaplanować na rano lub późny wieczór. Jeśli będziemy zraszać roślinę w czasie intensywnego oddziaływania słońca, możemy narazić ją na poparzenia, gdyż krople wody przyciągają promienie. Warto pamiętać również o regularnym podsypywaniu drobnej kory lub ściółki, gdyż korzenie tui nie sięgają zbyt głęboko.