O tym, czy chcemy mieć ogród i jak on powinien wyglądać, powinniśmy pomyśleć już na etapie budowy domu. Wówczas najlepiej, a jednocześnie najłatwiej stworzyć plan aranżacji terenu przydomowego. To daje nam również szansę na ewentualne wykorzystanie ciężkiego sprzętu do najważniejszych prac. Ale równie skuteczne i efektywne może być stworzenie lub ponowne zaaranżowanie gotowego ogrodu. W każdym z tych przypadków najważniejszy jest dobry plan i wstępny projekt.
Od czego zacząć projektowanie ogrodu?
Projektowanie ogrodów jest bardzo ważną i angażującą czynnością, jednak może przynieść sporo radości. W pierwszej fazie projektowania należy podzielić teren pod względem użytkowania na kilka stref. W ten sposób wyznaczymy odpowiednią przestrzeń na różnorodne potrzeby, np. posadzenie drzew i innych roślin, ustawienie grilla czy urządzenie placu zabaw dla dzieci itp.
Następnie bardzo dokładnie należy przeanalizować przydomową przestrzeń pod kątem:
- ukształtowania terenu
- kształtu ogrodu
- rozlokowania i liczby wyjść z budynku
- widok z okien na ogród
Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wyznaczyć poszczególne strefy, co wpłynie na komfort użytkowania ogrodu w przyszłości.
Bardzo istotnym elementem każdego ogrodu jest trawnik. Starajmy się nie tworzyć trawnika w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek, takich jak skarpy czy tereny mocno zacienione. To ułatwi pielęgnację ogrodu w przyszłości.
Następny krok to dobór odpowiednich roślin. Planując rozmieszczenie roślin w ogrodzie, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: wyższe rośliny powinny zostać posadzone za niższymi. Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniej liczby i gatunków. Warto również dokładnie poznać specyfikę każdego gatunku, sprawdzając wymagania roślin dotyczące nasłonecznienia, wilgotności i kwasowości podłoża.